Uczestnik walki pod Susłami

chor. Jan Krzos był jednym z tych, którzy walczyli w Zwiahlu.

Przeżył walki pod Susłami.

W trakcie posuwania się wojsk polskich na wschód zaszła potrzeba odbudowania mostu szosowego na rzece Słuczy w Zwiahlu. Na podstawie rozkazu dowództwa 13. Dywizji Piechoty z 25 grudnia 1919 r. dowódca 13. Batalionu Saperów wysłał do odbudowy mostu 1. kompanię pod dowództwem por. Grzegorza Sikorskiego. Przystąpiła ona do prac 1 stycznia 1920 r. i zakończyła je w końcu czerwca 1920 r.

W dniu 3 marca 1920 r. w trakcie trwających prac kra lodowa zniszczyła mosty polowe na rzece Słuczy w skutek czego obsada przedmościa Zwiahla pozostała bez połączenia z zachodnim brzegiem rzeki. Od 8 marca istniał tylko jeden most w Zwiahlu. Ten stan rzeczy wykorzystali Rosjanie podczas ofensywy na Równe i 19 marca 1920 r. rozpoczęto natarcie na Zwiahl a główne uderzenie przypadło na 21 marca 1920 r. Już podczas ostrzału artyleryjskiego mostu 1. kompania 13. Batalionu Saperów przerwała prace budowlane i pozostała w odwodzie oddziałów 7. Dywizji Piechoty, która broniła przedmieścia Zwiahla. 21 marca 1920 r. w godzinach porannych nastąpił atak na Zwiahl ze strony Rosjan. Piechota polska kilkukrotnie odrzuciła natarcia zadając straty Rosjanom. W późniejszym czasie Rosjanie wykorzystali osłabienie polskiej obrony ze względu na brak amunicji i przełamali opór Polaków wdzierając się na przedmoście w Zwiahlu. Wówczas dowództwo polskiego odcinak nakazało natychmiastowy kontratak siłami wojsk inżynieryjnych w tym 1. kompani 13. Batalionu Saperów. Dzięki inicjatywie chor. Jana Krzosa i podległym mu saperom zaskoczyli oni nieprzyjaciela, który przerażony brawurą, odwagą i szybkim natarciem 1. kompani zaczął się cofać i uciekać w panice, tracąc przy tym kilkudziesięciu zabitych i 5 ciężko rannych, lekki czołg oraz kilku jeńców. Po stronie polskiej w 1. kompani było 4 rannych. Bój pod Zwiahlem 21 marca 1920 r. jest piękną kartą w historii 13. Batalionu Saperów. Za ten bój chor. Jan Krzos otrzymał Krzyż Virtuti Militari (widoczny jako pierwsze odznaczenie na jego piersi.).

Chor. Krzos uczestniczył jako dowodzący II pułkompanią w walce pod Susłami, w której poległo 62 żołnierzy przez nas upamiętnianych.

Na zdjęciu chor. Jan Krzos z 2. Pułku Saperów Kaniowskich, 1. poł. lat 20. XX w.

Fot. z archiwum Tomasza Piątka.

 

Opisy z udziałem chor. Jana Krzosa:

  • chor_jan_krzos
  • książka_z_opisem_bitwy
  • opis1
  • opis2
  • opis_bitwy_1
  • opis_bitwy_2

 

Bądź na bieżąco. Zapisz na newsletter i miej z nami kontakt.

I agree with the Terms and Conditions and the Privacy policy


Print   Email

Related Articles